Topics   First Annoucement   Organizing Committee   Registration Form  
Registration Book   Abstracts   Programme   Location   JINR symposiums on NE  

31.08.2007
Информация для российских участников More...


25.07.2007
Preliminary Programme More...


22.05.2007
The date of notification of acceptance is extended by June 20 More...


01.05.2007
The deadline for registration and abstract submission is extended by May 31 More...


01.03.2007
Registration open ! More...



Preliminary Programme


September, 10
 
15.00 – 16.30: REGISTRATION
 
16.30: Evening session
 
COMPUTER APPLICATIONS AND NEW METHODS IN SCIENTIFIC RESEARCH
 
1. E.N. Cheremissina (VNIIgeosystem, Moscow). Integrated analysis of multi-level geodata based on the GIS-technologies15 min.
 
 
 
 
5. M. Khozyainov,D. Chernokozhev(University Dubna). Simulation of tracer filtration for investigation and production control at oil reservoirs15 min.
 
6. V.V. Belaga1, M. Dimitrova2, K.V. Klygina1, I.A. Lomachenkov1, Yu.A. Panebrattsev1, E.V. Potrebenikova1, N.E. Sidorov1, M.S. Stetsenko1, I. Vankov2, N.I. Vorontsova1, M. Ushankova1 (1JINR, 2INRNE BAS). Use of the modern multimedia technologies in education and popularization of the modern science – 15 min.
 
18.00: Supper
 
19.30: Welcome Party
 
 
September, 11
 
7.30 – 8.30: Breakfast
 
8.30 – 9.00: REGISTRATION
 
09.00: Opening: (30 min)
Welcome by Organizing Committee
Welcome by INRNE
Welcome by JINR
Welcome by CERN
9.30: Morning session
 
T. Kurtyka (CERN). CIS and Balkan countries: the cooperation with CERN – 20 min.
 
 
Coffee break - 15 min
 
GRID COMPUTING
 
1. R. Jones (CERN). EGEE e-infrastructure: status and plans – 30 min.
 
2. H. Palka(H. Niewodniczanski Institute of Nuclear Physics, PAN, Poland). HEP GRID computing in Poland20 min
 
3. F.D. Buzatu (Horia Hulubei National Institute for Physics and Nuclear Engineering, Magurele - Bucharest, Romania). Romanian Physics Grid: recent progress and outlook - 20 min.
 
4. L. Fiala, J. Chudoba, T. Kouba, J. Kundrat, M. Lokajicek, J. Svec1,2, J. Kosina, J. Krasova1, J. Schovancova2, J. Kmunicek, A. Krenek, D. Kouril, L. Matyska, M. Ruda,       Z. Salvet2,3, M. Mulac, J. Sitera2,4, M. Vocu2,5 (1 Institute of Physics, Academy of sciences of the Czech Republic; 2 CESNET, z.s.p.o.; 3 Institute of Computer Science, Masaryk University;       4 CIV, University of West Bohemia in Pilsen; 5 Institute of Computer Science, Charles University). Status of the GRID in the Czech Republic - 20 min.
 
12.35 - 13.30: Lunch
 
15.30: Evening session
 
GRID COMPUTING
(continued)
 
6. E.Atanassov, T.Gurov and A.Karaivanova (IPP BAS, Sofia). Development of the Grid Infrastructure and Grid Applications in Bulgaria - 20 min.
 
 
7. V. Ilyin1, V. Korenkov2, A. Soldatov3 (1SINP, MSU; 2 JINR, LIT; 3 RRC “Kurchatov Institute”). RDIG (Russian Data Intensive Grid) e-Infrastructure: status and plans     20 min.
 
8.. T. Kouba (FZU, Prague).Experience with monitoring of Prague T2 Site – 10 min.
 
 
10. E. Magradze (TSU HEPI, Georgia). Construction of computational segment at TSU HEPI10 min.
 
Coffee break - 15 min
 
GRID COMPUTING
(continued)
 
11. V. Dimitrov (University of Sofia, Bulgaria). Development of applications with service oriented architecture for Grid – 10 min.
 
12. N. Kuzjurin (Institute for System Programming RAS). New scheduling models arising in a Grid resource management – 15 min.
 
 
14. O. Sukhoroslov (Inst. of Syst. Analys. RAS). On using Ice middleware in the IARnet framework – 10 min.
 
 
POSTERS
 
V. Lakhno, N. Nazipova, N. Fialko, G. Tyulbasheva, A. Zaitsev, A. Teplukhin, D. Ustinin, S. Filippov, M. Ustinin (IMPB RAS, Russia). “Mathematical cell” - the next step forward in the development of GRID applications in computational biology.
 
18.30: Supper
 
 
September, 12
 
7.30 – 8.30: Breakfast
 
09.30: Morning session
 
DETECTOR & NUCLEAR ELECTRONICS
 
 
2. L. Dimitrov, G. Mitev (INRNE BAS). Linear high voltage supply for semiconductor silicon detectors – 15 min.
 
 
 
5. V.G.Subbotin, Yu.S.Tsyganov, A. Voinov, M.Sukhov, A.N.Polyakov, S.N.Iliev (JINR). "Dead-time" reducing of the detection system at the Dubna Gas-filled Recoil Separator 15 min.
 
POSTERS
 
E. Atkin(MEPHI, Moscow). Charge sensitive amplifier with extended dynamic range.
 
E. Atkin1, M. Trubetskoy, A. Klyuev1, A. Voronin2 (1 Moscow Engineering Physics Institute; 2 Skobeltsyn Institute of Nuclear Physics of Moscow State University). Design of data-driven architecture for multichannel detectors.
 
E. Atkin1, I. Ilyushchenko1, A. Kluev1, D. Podorozhny2, Yu. Volkov1, A. Voronin2 (1 Moscow Engineering Physics Institute; 2 Skobeltsyn Institute of Nuclear Physics of Moscow State University). Development of an ASIC for Nucleon project – 15 min.
 
A.V. Belushkin, A.A. Bogdzel, T.L. Enik, S.N. Kutuzov, E.I. Litvinenko, V.I. Prikhodko, V.N. Shvetsov, V.V. Zhuravlev (JINR, FLNP). 2D Position-sensitive detector for thermal neutrons – 15 min.
 
V.I. Chepigin (JINR).The Upgrade of Si-detectors assembly for α-, β-, γ-spectroscopy
VASSILISSA+ GABRIELA facility.
 
V. Chernikov1, Yu. Dmitriev1, I. Ilyushchenko2, Yu. Volkov2(1 Research Institute of Pulse Technique; 2 Moscow Engineering Physics Institute). Fiber-optic laser calibration system of a time-of-flight detector.
 
M.D. Karetnikov, A.I. Klimov, K.N. Kozlov, E.A. Meleshko, I.E. Ostashev, G.V. Yakovlev (RRC “Kurchatov Institute”, Moscow), E.P. Bogolyubov, C.A. Korotkov, T.O. Hasaev (All-Russia Research Institute of Automatics, Moscow). Hardware optimization of devices based on tagged neutron technology.
 
E. Meleshko (RCC KI). Digital spectrometer for sandwich type scintillator.
 
L. Nadderd*, Yu.S. Tsyganov, K. Subotic*, A.N. Polyakov, Yu.V. Lobanov, A.V. Rykhlyuk (JINR, * Institute VINCA, Belgrade, Rep. Serbia). 4p detector for study of Zeno effect using 220Rn à 216Po a-a correlated chains.
 
Nguyen Manh Shat, Nguyen Minh Nam (JINR). Microcomputer working in extreme conditions for project TUS.
 
Nguyen Manh Shat, Tran Duc Thiep, Tran Dinh Phu (CNF, Hanoi, Vietnam/JINR).
Modernization of the systems of control and power supply of accelerator- Microtron MT-17 Hanoi, Vietnam.
 
A.V. Pilyar (JINR). Analog electronics for measurement and control.
 
S.A. Popov1, T.V. Rukoyatkina2, V.V. Tarasov2(1 IPTP; 2 JINR). Magnetic-field meter based on Field Hall Sensor.
 
Yu.S. Tsyqanov (JINR). An attempt to construct a common solution in the framework the single matrix algorithm.
 
12.10 - 13.30: Lunch
 
15.00: Evening session
 
TRIGGERING AND DATA ACQUISITION
 
            
 
POSTERS
 
N. Gorbunov1, V. Grebenyuk1, D. Podorogny2, L. Tkatchev1(1 JINR; 2 D.V. Skobeltsin Institute Nuclear Physics, MSU). Hardware realization of the first-level trigger for NUCLEON experiment.
 
V.N. Zamriy (JINR). Study of automation sources of data acquisition.
 
Coffee break - 15 min
 
ACCELERATOR AND EXPERIMENT AUTOMATION CONTROL SYSTEMS
 
1. I. Semenov, A. Soldatov, N. Marusov, N. Kuvshinova (RRC “Kurchatov Institute”). Control, Data Access and Communication system of the ITER project20 min.
 
2. G. Mitev, L. Dimitrov, I. Vankov (INRNE BAS). Control program for distributed high-voltage power supply system – 15 min.
 
3. V. Andreev, E. Frolov, A. Kirichenko, A. Kovalenko, B. Vasilishin, V. Volkov (JINR). Nuclotron control system - 15 min.
 
4. A. Angelov (INRNE BAS). Positron annihilation versus electron cloud. – 15 min.
 
5. S. Murashkevich. S. Kirilov, S.M. Murashkevich, R.J. Okulov, T.B. Petukhova (JINR). Remote instrument supervising and control for the IBR-2M reactor – 10 min.
 
Coffee break - 15 min
 
ACCELERATOR AND EXPERIMENT AUTOMATION CONTROL SYSTEMS
(continued)
 
6. P. Petrova, R. Zahariev (Central Laboratory of Mechatronics and Instrumentation, Sofia, Bulgaria). Mobile – robot remote control and communication system design – 15 min.
 
7. O. Strekalovsky (JINR). Control system for electromagnets of LUE-200 accelerator – 10 min.
 
 
 
POSTERS
 
I.N. Aleksandrov, E.I. Alexandrov, V.M. Kotov, Yu.A. Kulchitsky, M.A. Mineev, N.A. Russakovich, A.V. Yakovlev (JINR). Service-oriented framework allowing remote access to the ATLAS Control Room for quality monitoring and assessment of the ATLAS data at JINR.
 
V. Aleynikov (JINR). Integrating SMARTBOX-6 driver into control system of MC-400 cyclotron.
 
D.E. Donets, N.I. Lebedev, T.V. Rukoyatkina, S.N. Sedykh (JINR). Distributed control systems for modernizing the JINR linear accelerators and HV power supplies for polarized deuteron Source POLARIS.
 
A. Fateev, N. Lebedev, I. Kalagin (JINR). Ion beams intensity measurements using a magnetic induction sensor.
 
E. Gorbachev, V. Tarasov, A. Kaminsky, S. Sedykh (JINR). The focusing magnetic field stabilization system for LIU-3000 accelerator.
 
V.M. Kotov, M.A. Mineev, A.V. Yakovlev (JINR). Structure of services and functions of the Data Quality Analysis package of the remote access system to the ATLAS Control Room (RDQMF).
 
A. Krylov (JINR). Distributed data control and acquisition system SMARTBOX-6.
 
N. Polyakov, A.M. Sukhov, Yu.S. Tsyganov (JINR). On-line monitoring system of the Dubna Gas Filled Recoil Separator.
 
A. Zhuravlev, V. Zhuchko, M. Korobchenko, Yu. Pepyolyshev (JINR). Instrumentation for monitoring power noises and vibration characteristics of moving reflectors at the IBR-2 reactor.
 
18.30: Supper

September, 13
 
7.30 – 8.30: Breakfast
 
Excursion day
 
19:00: Symposium Dinner
 
 
September, 14
 
7.30 – 8.30: Breakfast
 
09.30: Morning session
 
COMPUTER APPLICATIONS AND NEW METHODS IN SCIENTIFIC RESEARCH
 
1. E.P. Akishina, T.P. Akishina, O.Yu. Denisova, V.V. Ivanov (JINR). Particle (electron/pion) identification in the CBM TRD using W(k,n) test and multilayer perceptron - 15 min.
 
2. T.P. Akishina, E.P. Akishina, O.Yu. Denisova, V.V. Ivanov (JINR). Comparative analysis of statistical criteria for electron/pion identification using TRD in the CBM experiment - 15 min.
 
3. V. Lakhno (IMPB RAS). DNA-based electronic devices – 15 min.
 
4. V. Palichik (JINR). TeV muon reconstruction – 15 min.
 
5. D.V. Belyakov, I.M. Gostev, N.A. Davydova, V.V. Ivanov, L.A. Kalmykova, T.S. Syresina, P.V. Zrelov (JINR). About one process engineering of paperless document circulation - 10 min.
 
6. D.V. Belyakov, I.M. Gostev, N.A. Davydova, V.V. Ivanov, L.A. Kalmykova, T.S. Syresina, P.V. Zrelov (JINR). About build-up of the distributed information system - 10 min.
 
7. A.Ya. Astakhov, Yu.A. Batusov, Yu.A. Gornushkin, B.V. Zhuravlev, A.V. Krasnoperov, E.G. Nikonov, V.V. Tereshchenko, S.V. Tereshchenko (JINR). Automatic scanning system for viewing nuclear emulsion of the OPERA experiment - 10 min.
 
POSTERS
 
P.G. Akishin, A.A. Sapozhnikov (JINR). 3-dimensional mesh-generator for finite elements method applications.
 
A. Andonov (Shumen university), A. Arbuzov, D. Bardin, S. Bondarenko, P. Christova, L. Kalinovskaya, V. Kolesnikov, L. Rumyantsev, R. Sadykov, E. Uglov "Computer system SANC for precision calculations of the Standard Model processes"
 
P.G. Akishin, V.V. Ivanov, E.I. Litvinenko (JINR). 3D-spline approximation of the dipole magnetic field in the CBM experiment.
 
V. Kolosov (ITEP). Using virtualization techniques for large scale computing.
 
D.A. Oleinik, A.V. Prikhodko, A.Sh. Petrosyan, R.N. Semenov, E.G. Nikonov, V.V. Korenkov (JINR). Information support software for holding scientific conferences, schools and workshops.
 
S. Sajzhenkova (IHEP, Russia). The specifics of IHEP site architecture and users accounting.
 
Coffee break - 15 min
 
Worldwide Grid: HEP and non-HEP Aplications
 
 
2.T.Solomonides (Centre for Complex Cooperative Systems, UWE). The HealthGrid Project 20 min.
 
12.00 - 13.30: Lunch
 
14.00: Evening session
 
Computer Networks for Scientific Research
 
 
2. A.A. Soldatov (RRC KI, Moscow), presented by V. Korenkov. Russian Research and Education Network Current Status 20 min.
 
POSTERS
 
K. Angelov, A. Dolbilov, I. Emelin, A. Gushin, L. Popov, V. Sheiko (JINR). The Telecommunications Core of the JINR LAN.
 
I.N. Churin, A.G. Dolbilov, K.I. Gritsai, Yu.P. Ivanov, I.O. Kryukov, S.V. Medved, V.G. Olshevsky, V.P. Volnykh, A.V. Yudin(JINR).Network structure and computing at DLNP JINR.
 
V. Petoukhov, N. Savin (IHEP, Protvino). Migration of the computer network architecture at IHEP.
 
LHC EXPERIMENTS
 
1.G. Mitselmakher (University of Florida, USA). Status of the CMS Muon system 20 min.
 
2. A. Vaniachine (Argonne National Laboratory, USA). ATLAS Computing – 20 min.
 
3. P. Hristov (CERN). The ALICE computing: status and plans – 20 min.
 
4. I. Korolko (ITEP, Moscow). Monitoring system of the LHCb electromagnetic calorimeter – 15 min
 
Coffee break - 15 min
 
LHC EXPERIMENTS
(continued)
 
 
 
7. A. Vaniachine (Argonne National Laboratory, Argonne, IL 60439, USA). ATLAS database operations – 10 min.
 
8. V. Gavrilov (ITEP, Moscow), I. Golutvin, V. Korenkov, S. Shmatov, E. Tikhonenko (JINR), V. Ilyin, O. Kodolova (SINP MSU, Moscow). RDMS CMS Computing – 10 min.
 
9. I.A. Filozova V.V. Korenkov, E.G. Nikonov, D.A. Oleinik, A.Sh. Petrosyan, R.N. Semenov, E.A. Tikhonenko (JINR). Development of the CMS data bases and interfaces for CMS experiment: current status and future trends – 10 min.
 
 
POSTERS
 
I.N. Churin, A.G. Dolbilov, K.I. Gritsai, Yu.P. Ivanov, I.O. Kryukov, S.V. Medved, V.G. Olshevsky, V.P. Volnykh, A.V. Yudin (JINR). LHC computing GRID element at DLNP JINR.
 
E. Lyublev, A. Selivanov, M. Sokolov (ITEP). Practical experience of deployment and management of disks storage systems at ITEP grid site.
 
A. Vaniachine, S. Eckmann (Argonne National Laboratory, USA), W. Deng (Brookhaven National Laboratory, USA). Securing distributed data management with SHIELDS.
 
Closing (40 min.)
 
H.F. Hoffmann (CERN). Science and emerging 'Knowledge Utilities' 20 min.
 
T. Kurtyka (CERN), I. Vankov (INRNE), V. Korenkov (JINR)
 
18.30: Supper
 
 
September, 15
 
7.30 – 8.30: Breakfast
 
9.30: Morning session
 
RUSSIA PARTICIPATION in the GRID PROJECTS
 
V. Korenkov(JINR). Introduction to the session – 5 min.
 
Presented by V. Mitsyn JINR participation in the EGEE/LCG projects10 min.
 
V. Petukhov (IHEP, Protvino). Activities of IHEP in LCG/EGEE Projects – 10 min.
 
I. Korolko (ITEP, Moscow). Particpation of ITEP in the EGEE Project – 10 min.
 
V.D. Lahkno (IMPB). Participation of IMPB RAN in the EGEE project 10 min.
 
12.00 - 13.30: Lunch
 
Poster reports will be presented by the authors during coffee breaks of the corresponding sessions

nec2007@cv.jinr.ru

Home | Registration Form | Contacts

JINR, Joliot-Curie 6, 141980 Dubna,
Moscow region, Russia